„Alitos“ ambicijas tobulėti atskleidžia pažangi vadybos sistema

2023 07 18
img

Siekiant pažangos būtinos permainos. Bet kaip diegti ir suvaldyti pokyčius jau 60 metų veikiančioje įmonėje? Tokiu iššūkiu gyvena gėrimų gamyklos „Alita“ vadovų komanda, aktyviai ir lanksčiai pritaikanti „Lean“ vadybos metodikos principus, kad gamykloje sėkmingai įsitvirtintų unikali gamybos valdymo sistema.

„Per dieną ar savaitę gamybos valdymo sistemos neįdiegsi. Pirmiausia, ją suprasti ir palaikyti turi žmonės. Džiugu matyti, kad procesas jau įsibėgėjo ir matome pokyčių rezultatus: gamykla sugebėjo sumažinti gedimų skaičių, padidinti efektyvumą ir sustiprinti savo galimybes talentingų darbuotojų išlaikymui“, – konstatuoja „Alitos“ gamybos direktorius Viktoras Mostovojus akcentuodamas, kad visame pasaulyje gerai žinomą LEAN metodiką ilgus metus veikianti lietuviška įmonė taiko adaptyviai, o ne aklai. Juk kiekviena organizacija yra skirtinga ir unikali savo kultūra, istorija, indėliu į miesto ir šalies gerovę.

Sprendimai randami dirbant išvien

„Lean“ metodikos populiarumo priežastis – ši vadybos filosofija padeda organizacijoje didinti našumą ir efektyvinti darbo procesus. V. Mostovojus atkreipia dėmesį, kad tai apima ne tik techninę pusę, tačiau ir žmogiškąją.
„Jokia vadybos sistema nėra panacėja, todėl nereikia tikėtis, kad produktyvumas staiga ims viršyti visas normas. Tačiau ji gali suteikti įrankius, kaip efektyviau išnaudoti turimus resursus, įtraukti darbuotojus ir padėti jiems sukurti geresnes darbo sąlygas.“, – įsitikinęs V. Mostovojus.

„Lean“ metodikos principų taikymas gamykloje visų pirma reiškia procesų standartizavimą ir nuolatinę jų peržiūrą. Kiekvieną dieną kolektyvas sistemingai ieško, kaip tuos pačius tikslus pasiekti efektyviau, kokios problemos tam kiša koją – ir jas produktyviai sprendžia.

„Šis metodika paremta ne tik detaliu procesų duomenų stebėjimu, bet ir skirtingų grandžių darbuotojų bendravimu. Rodmenis stebėdami administracijos darbuotojai gali įvardyti problemą, tačiau kad surastų išeitį, turi išvien dirbti su gamybos darbuotojais ir suprasti patį procesą. Gamybos darbuotojams dalijantis patirtimi, administracijai – savomis įžvalgomis, galima atrasti efektyvų sprendimą“, – pasakoja „Alitos“ gamybos direktorius.

Padeda gerinti sąlygas darbuotojams ir didinti jų įsitraukimą

„Alitoje“, kaip ir visose „MV GROUP Production“ gamyklose, vienas iš strateginių tikslų – didinti darbuotojų įsitraukimą. Reguliariai atliekami tyrimai rodo, kad žengiama teisinga kryptimi, nes įsitraukimo lygis kasmet nuosekliai auga. V. Mostovojaus vertinimu, prie to prisideda ir „Lean“ vadybos filosofija, nes jos metodai leidžia atsiskleisti darbuotojams ir išryškina stipriąsias jų puses.

„Kaip ir pažangiausiose pasaulio gamyklose, kuriose taikomi „Lean“ principai, taip ir „Alitoje“ į procesų tobulinimo veiklą įtraukiame visą kolektyvą, todėl kiekvienas gali ir prabilti apie pastebėtą trūkumą, ir padėti surasti išeitį. Pavyzdžiui, išspręsti uždavinį, kaip vidutinį pylimo greitį pamainoje padidinti nuo 5 tūkst. iki 6,5 tūkst. butelių per valandą. Kai žmogus mato, kad jis realiai gali kažką pakeisti ir padėti spręsti problemas – jis yra ir labiau patenkintas, įsitraukęs į darbą“, – įsitikinęs gamybos vadovas.

„Alitos“ gamykloje veikianti vadybos sistema padeda gerinti darbuotojų darbo sąlygas. Kaip pavyzdį V. Mostovojus pateikia greitaeigę liniją, kuriai reikia daugiau fizinio darbo. Nuosekliai išanalizavus procesus, joje buvo įdiegta fizinį darbą palengvinančių inovacijų, pagerėjo darbo vietos ergonomika.

Nebeliko pasiteisinimo „o mes taip darėme 20 metų“

Per porą pastarųjų metų gamyklos darbuotojai ir jų vadovai kartu atrado aibę sprendimų, kaip vieną ar kitą darbą nudirbti sparčiau, lengviau, efektyviau. Būtent toks yra „Lean“ metodikos taikymo tikslas. Vienas iš ryškiausių rezultatų – produktyviau veikianti pilstymo linija. Darbuotojų atrasti ir pasiūlyti sprendimai lėmė, kad dabar tas pats produktų kiekis išpilamas per kur kas mažiau darbo valandų.

„Kad pasiektumėme tokius rezultatus, nuosekliai ir struktūriškai peržiūrime vykstantį procesą ir klausiame – kodėl jame elgiamės būtent taip? Nustebsite, kiek kartų atsakymas būna tiesiog tai, kad taip yra įprasta, ir taip mes darome jau 20 metų. Todėl kuriame sistemą, kurios tikslas – padėti išryškinti tokias silpnąsias vietas ir išgaudyti smulkmenas, į kurias kasdienėje veikloje turbūt neatkreiptum dėmesio“, – teigia V. Mostovojus pagal „Lean“ metodologijos principus ir su nauja gamybos vadybos sistema „Alitoje“ dirbantis nuo savo darbo pradžios 2021 metais.

Pakviestas įsivaizduoti, kaip atrodytų gamykla staiga atsisakius dabar naudojamos vadybos sistemos, jis neabejoja: jau po kelių savaičių imtų kristi našumo, efektyvumo rodikliai, dažnėtų prastovos ir daugėtų gedimų, kurie virstų ilgametėmis problemomis.

„Informacija „nesuvaikščiotų“, o tai reiškia, kad tikrosios priežastys nebūtų rastos, o problemos nebūtų pašalintos. Pavyzdžiui, vieną liniją jau ne vienerius metus vis stabdydavo ta pati klaida – ji kildavo nereguliariai, nepastoviai. Nors klaida būdavo nesunkiai išsprendžiama, tačiau nuolat pasikartojanti, – prisimena V. Mostovojus. – Ėmėmės metodikos: kėlėme vieną hipotezę po kitos, tikrinome, registravome pokyčius ir atradome, kad tereikėjo pakeisti tam tikrus laidus. Taip gerokai sutaupėme ir žmonių darbo, ir išvengėme prastovų.“

60 metų išliekanti tiesa – žmonėms patinka didžiuotis savo darbu

Anot gamybos vadovo, pasikeitęs požiūris į darbo organizavimą suteikia gamyklai įrankių, kurie leidžia nuolat auginti jos konkurencingumą tiek Lietuvos, tiek tarptautinėje rinkoje.

„O kalbėdamas ir su naujokais, ir su ne vieną dešimtmetį čia dirbančiais pastebiu, kad „Alitos“ sėkmė ir lyderystė tampa svariais kriterijais renkantis darbo vietą. Turime ilgametes tradicijas, tačiau neįstrigome stovinčiame vandenyje – nuolat pristatome rinką nustebinančių naujovių ir aktyviai plečiame partnerystes pasaulyje, tuo pačiu ir puoselėdami ryšius su vietos bendruomene. Neperdėsiu sakydamas, kad nemažai daliai žmonių darbas „Alitoje“ yra prestižo reikalas, nes mūsų gamykla jiems yra „sava“, jie didžiuojasi čia dirbdami“, – sako V. Mostovojus.

Šiemet švęsdama 60 metų sukaktį organizacija apdovanojo ilgamečius darbuotojus: visus, kurie karjerą gamykloje plėtoja 25-erius metus ir daugiau. O tokių yra net 60 – daugiau nei ketvirtadalis visų kolegų, kurie šiandien dirba Alytaus gamyklose.

„Alitos“ gamykla priklauso lietuviško kapitalo įmonei „MV GROUP Production“, kuri rūpinasi gamyklos pažanga ir aktyviu įsitraukimu į Dzūkijos sostinės gyvenimą. Viena seniausių miesto įmonių ir pirmoji putojančio vyno gamintoja Lietuvoje šiemet mini 60 metų sukaktį. Lietuvą įrašiusi į putojančių vynų, brendžių, alkoholinių kokteilių ir viskio žemėlapius, „Alita“ gali pelnytai didžiuotis tiek lietuviškų prekių ženklų, tiek Alytaus populiarinimu pasaulyje.