„MV GROUP Production“ jungia aukštesnę energetinio efektyvumo pavarą

2024 03 28
img

Energetinių resursų (vartojimo) monitoringo sistema – viena iš pastaruoju metu įdiegtų naujovių „MV GROUP Production“ organizacijoje. Sistema jau veikia bendrovės valdomoje „Alitos“ gėrimų gamykloje, joje sukaupta patirtis bus pritaikyta siekti didesnio energetinio efektyvumo bei tvarumo  „Anykščių vyno“, „Stumbro“ ir „Gubernijos“ gamyklose. Monitoringo duomenis bendrovės komanda analizuoja ir paverčia sprendimais, kuriančiais vertę aplinkai ir verslui.

Pasak Gedimino Puodžiūno, „MV GROUP Production“ inžinerinės tarnybos vadovo, darbas su duomenimis yra technologinės pažangos pamatas. Todėl gėrimų gamybos bendrovė „MV GROUP Production“ diegia sistemas, kurios renka ir apdoroja įvairius duomenis apie energijos vartojimą. Specialistams tai leidžia atrasti būdų, kaip geriau valdyti ir tausoti išteklius.

Atidus pasirengimas padeda išvengti neracionalių išlaidų. Siekiant realių pokyčių ir naudos, inovacijos diegiamos tik atidžiai įvertinus jų tinkamumą ir potencialą, o toks pasirengimo laikotarpis ne tik suvienija komandas bendromis užduotimis, išgrynina atsakomybes, bet ir leidžia pamatyti platesnį vaizdą.

„Kiekviena „MV GROUP Production“ gamykla yra lyg organizmas, sudarytas iš skirtingų technologinių ir inžinerinių sistemų  bei juose vykstančių procesų. Prireikia detalios analizės, kad suvoktume kiekvieno šios „ekosistemos“ objekto specifiką bei jo įtaką energijos vartojimo imlumui. Analizuodami duomenis galime atrasti tam tikrus dėsningumus tarp energetinių sąnaudų ir technologinių, pagalbinių procesų. Tuomet galime tiksliai nustatyti vietas bei apibrėžti būdus, kaip didinti energetinį efektyvumą bei tvarumą“,   – aiškina G. Puodžiūnas.

 

Turi aiškų planą

Monitoringo sistemos gamybos įmonėse nėra naujovė, tačiau šiuolaikiniai sprendimai yra nepalyginamai pažangesni lyginant su 10–15 metų senumo sistemomis. „Vaizdžiai tariant, dabartinės technologijos leidžia greičiau ir tiksliau pataikyti į taikinį – sutaupyti įvairių išteklių ir žymiai padidinti našumą kiekviename proceso žingsnyje“, – pastebi G. Puodžiūnas. Dėl to investicijos atsiperka greičiau, o pokyčiai duoda didesnį efektą.

Svarbus „MV GROUP Production“ pasirengimo darbų rezultatas yra detalus planas, kaip monitoringo sistema bus palaipsniui diegiama ir plėtojama. Įmonėje įprasta praktika, kad pažanga apima ne tik technologijas, bet ir darbuotojus – suteikia jiems naujų galimybių kelti kvalifikaciją, gilinti žinias.

„Mūsų visų bendras tikslas yra paprastas – sėkminga, tvari organizacija, gaminanti konkurencingą ir kokybišką produkciją, kuri pristato Lietuvą visame pasaulyje. Kiekvieno iš mūsų indėlis prie šios sėkmės prisideda. Taigi, atverdami mintis naujovėms – atveriame platesnį kelią sėkmei“, – konstatuoja inžinerinės tarnybos vadovas G. Puodžiūnas.

Nuo ko pradėti, siekiant sutaupyti daugiau?

Pašnekovas sako, jog, kalbant apie energetinių sąnaudų monitoringo sistemos vystymą, reikėtų pradėti nuo  trijų pagrindinių etapų: energijai imlių vietų ir procesų identifikavimo; monitoringo sistemos elementų diegimo nustatytuose taškuose; rodiklių analizės. Būtent šiais žingsniais įmonė atveria nuolatinio tobulėjimo ciklą: surinkus duomenis sukuriami ir įgyvendinami sprendimai, tada analizuojamas jų efektas ir t. t.

Šiuo metu specialistai analizuoja duomenis iš pagalbinių procesų, tokių kaip patalpų vėdinimas, vėsinimas, šildymas, apšvietimas ir kt. Tuo pačiu metu nagrinėjami gamybinių, technologinių procesų metu suvartojamos energijos duomenys. Informaciją analizei „Alitos“ gamykloje surenka naujoji monitoringo sistema.

Analizės išvadose bus apibrėžti tam tikri energijos vartojimo modeliai ir „įpročiai“. Tada duomenų analitikai „ners gilyn“ – imsis dar smulkesnių rodiklių, kurie atskleidžia tiek technologinių procesų, tiek  ir palaikomųjų procesų sąnaudas.

Taip žingsnis po žingsnio iš pradžių „Alitos“, o vėliau ir kitos „MV GROUP Production“ gėrimų gamyklos keliaus energetinio efektyvumo keliu, kuris pagrįstas duomenų mokslu. Kartu bus plėtojami ir kiti tvarumą didinantys projektai.

Puoselėja apibrėžtus lūkesčius

Turėdama energetinių resursų vartojimo monitoringo sistemą ir tinkamai su ja dirbdama, įmonės specialistų komanda pirmiausia tikisi, kad ji padės greičiau nustatyti gedimus ir įrangos veiklos sutrikimus. Ne kartą pastebėta, kad blogai veikianti įranga lemia didesnes išteklių sąnaudas. Arba, atvirkščiai, jeigu sąnaudos yra nenormaliai mažesnės, tai irgi gali signalizuoti apie problemas.

„Blogai veikiančią įrangą galima pataisyti, suderinti. Tačiau gali nutikti ir taip, kad ją reikia tiesiog pakeisti – būtina investuoti. Vadinasi, monitoringo sistema padeda numatyti ir geriau valdyti investicijas“, – dalijasi G. Puodžiūnas.

Jis priduria, jog sistema padeda nustatyti procesuose kartais taikomus perteklinius reikalavimus bei optimaliau įgyvendinti normatyvus.

Daugiau aplinkai draugiškų sprendimų

Apibendrindamas pokyčius, inžinerinės tarnybos vadovas, sako, jog pradinės investicijos į monitoringo sistemą ir apskaitos taškus „Alitos“ gamykloje yra tarsi kelionė į duomenų gelmę. Žengus šį žingsnį bus sprendžiama, kaip toliau plėtoti sistemą, kur ir kiek įrengti naujų apskaitos taškų. Visa tai lems kitą investicijų etapą ir tolesnę kryptį didesnio tvarumo link.

Taip pat Alytuje įgyta praktika itin pravers diegiant monitoringo sistemas „Anykščių vyno“, „Stumbro“ ir „Gubernijos“ gamyklose – jose sprendimus bus galima priimti greičiau ir efektyviau.

G. Puodžiūnas pripažįsta, kad jam pačiam labiausiai patinka jausmas, kai kartu su komanda artėjama prie reikšmingų išvadų ir atradimų. Būtent jais toliau galima pagrįsti efektyvius sprendimus ir pasiekti akivaizdžių tvarumo proveržių.

„Svarbu, kad pažangos „MV GROUP Production“ siekia sistemiškai ir plačiai. Kuriama ir įgyvendinama vis naujų energetikos projektų – nuo saulės elektrinių ant pastatų stogų, technologinių linijų keitimo ar modernizacijos iki procesų valdymo gamyklų viduje. Ilgainiui visa tai turėtų duoti gerų rezultatų tiek finansiniu, tiek aplinkosaugos atžvilgiu“, – įsitikinęs bendrovės inžinerinės tarnybos vadovas.